Zakrzówek – cudowne miejsce w Krakowie!

Zakrzówek

Kraków. Każdy zna chyba to miejsce. Stary rynek, Kazimierz, Kościół Mariacki, Angilcy… dużo Angilków. Sam zacząłem zwiedzać to miasto od tych miejsc. Mały spacer nad Wisłą, oglądanie Smoka Wawelskiego, wspinanie się na jakiś Wawel a potem zimne piwko na Starym Rynku. Podziwianie Angilków jak pijani ścigają się na Segway HT. Standard!

Old Market Old Market

Wtedy do do mnie koleżanka powiedziała. Chodź na Skałki. Skałki Twardowskiego.. Fragment wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich w Krakowie, w sąsiedztwie znanego Zalewu Zakrzówek otoczonego skałami a powstałego w 1990 roku w miejscu dawnego kamieniołomu. Maszerując z koleżanką na skałki opowiedziała mi o Zalewie Zakrzówek.

Zbiornik wodny wypełniający wielkie zagłębienie powstałe w wyniku pracy kamieniołomu w południowej części wzgórza zrębowego Krzemionek Zakrzowskich na Zakrzówku w dzielnicy VIII Krakowa. Zbiornik ma ok. 30 m głębokości.

Maksymalna głębokość zalewu wynosi 32 m. Widoczność pod wodą potrafi sięgać 15 metrów, jednak poniżej ok. 23 metrów głębokości widoczność spada drastycznie z powodu zalegającego siarkowodoru.

Źródło: Wikipedia

Zakrzówek

Stałem jak wryty i patrzyłem na zalany kamieniołom. Cisza! Gwar miasta ucichł. Na jednej skale siedziała dziewczyna i słuchała Smoothjazuu. Tu jest pięknie! Chciałem krzyczeć.

Początkowo marudziłem. Jakie skałki? Jaka woda? Przecież tutaj jest tylko kilka kamyczków i drzewa. Żenada! Ale szedłem dalej. Koleżance się nie odmawia. I tak po 5 minutach marszu ujrzałem naprawdę bajeczne miejsce.

Zakrzówek

Pierwszy raz zobaczyłem takie miejsce! Zrobiło na mnie naprawdę wrażenie. Czysta błękitna woda, białe skały… i nadchodząca burza. Zupełna enklawa. Chwilę potem usłyszałem plusk i zobaczyłem jakąś dziewczynę, która postanowiła popływać.

Zakrzówek

Nie wiem jak Wy, ale ja chcę jeszcze raz tam pojechać. Obok zaraz jest szkoła nurkowa i można sobie ponurkować, obejrzeć zatopione maszyny i inne ciekawostki.