Wybuchł reaktor w Japonii! Czeka nas zagłada!

Fukushima

W Polsce wielka panika. Ludzie masowo wykupują płyn Lugola. Czytając nagłówki niektórych brukowców, oglądając programy telewizyjne możemy żyć w przekonaniu, że czeka nas tragedia. Panika powoli zaczyna ogarniać cały kraj. Panika spowodowana przez niewiedzę i media, które szukają sensacji.

Fukushima

Zdjęcia satelitarne elektrowni po awarii Fukushima po awarii. Stan na 14 marca 2011.

W ostatnim czasie byliśmy przecież świadkami katastrofy w Japonii spowodowanej przez ogromną falę tsunami. Pech chciał, że przy okazji oberwało się elektrowni jądrowej Fukushima, której właścicielem jest firma TEPCO. Oczywiście jak przy okazji każdej tragedii, wypadku czy katastrofie, media rozdmuchują sprawę i prześcigają się w wymyślaniu tytułów.

W całym tym wyścigu liderem jest jak zwykle TVN. Zatrudniając masę specjalistów i szukając sensacji padł nawet ofiarą oszustwa: Wpadka TVN24. Dali się nabrać na fałszywkę krążącą w Internecie. W programach telewizyjnych ciągle słychać frazę „z niepotwierdzonych źródeł”. A oficjalne źródła są na wyciągnięciu ręki.

A jak poważna jest awaria w elektrowni jądrowej? Elektrownia Fukushima I znajduje się w statusie awarii a Fukushima II jest stabilna i została automatycznie wyłączona. O stopniu niebezpieczeństwa informuje nas Międzynarodowa skala zdarzeń jądrowych i radiologicznych (ang. International Nuclear Event Scale) w skrócie INES.

International Nuclear Event Scale

Międzynarodowa skala zdarzeń jądrowych i radiologicznych (ang. International Nuclear Event Scale)

Na przykład w Skali INES awaria w elektrowni jądrowej w Czarnobylu została sklasyfikowana na najwyższym – 7 poziomie. Natomiast niedawny szeroko nagłośniony wyciek w elektrowni Krsko miał poziom 0.

Źródło: Międzynarodowa Skala Zdarzeń Jądrowych (INES) (atom.edu.pl).

O aktualnym stanie reaktorów można poczytać na stronie tepco.co.jp (wiadomości po angielsku). Znajdują się tam najświeższe informacje udostępnione przez operatora elektrowni (firma TEPCO). O statusie uszkodzenia reaktorów można przeczytać również w artykule Trzęsienie ziemi w Japonii – awaria w elektrowni Fukushima. Dużo informacji w języku angielskim udostępnia również serwis IAEA NEWS (Nuclear Events Web-based System). Znajduje się tam bardzo szczegółowy opis awarii w poszczególnych blokach elektrowni.

Status reaktorów udostępniony przez Japan Atomic Industry Forum (JAIF). Stan na 19 marca 2011.)

Widać nadal żyjemy w czasach wielkiej niewiedzy, dezinformacji a przede wszystkim strachu przez awarię reaktora z 1986 roku. Zamiast poszukać wiarygodnych źródeł informacji, sięgamy po to co zaoferuje nam masowa telewizja, brukowce. Prawda jest taka, że boimy się tego co jest nieznane. Dla chętnych wiedzy polecam wpis Czarnobylski mit o promieniowaniu.