Warto zobaczyć na Islandii (cz. 5)

Hvammstangi

Wycieczka po Islandii dobiega końca. Z miasta Akureyri kierujemy się już w kierunku zachodnim. Objeżdżając długie i przepiękne fiordy trafiamy do miasteczka fok – Hvammstangi. Znajduje się tam Selasetrid Icelandic Seal Centre, skąd odpływają wycieczki na oglądanie fok.

Hvammstangi

Dalej droga prowadzi do małej miejscowości Ólafsvík. Jest to małe miasteczko, w którym mieszka około 1000 osób. Większość z nich trudni się rybołówstwom. Napotkamy tam typowe rybackie chatki oraz sporo łodzi i sprzętu wędkarskiego.

Ólafsvík

Celem podróży jest latarnia morska Skalanagi, do której prowadzi droga szutrowa Útnesvegur. Wiedzie ona wzdłuż klifu poprzez skałę wulkaniczną. Jedziemy wzdłuż islandzkiej zatoki Breiðafjörður. Półwysep Snaefellsnes , na którym się znajdujemy nazywany jest niekiedy „Islandią w miniaturze”, ponieważ znaleźć tu można wiele typowych dla tego kraju krajobrazów.

Zatoka Breiðafjörður

W okolicy widzimy wulkan Snæfellsjökull, na którego szczycie znajduje się lodowiec. Juliusz Verne umieścił tu akcję swojej książki: Podróż do wnętrza Ziemi. W końcu dojeżdżamy na sam koniec półwyspu i widzimy ogromne klify, o które rozbijają się fale oceanu.

Klify na Islandii
Klify na Islandii

Na samym końcu klifów stoi latarnia morska o wysokości 10 metrów zbudowana z żelaznych dźwigarów. Powstała ona w 1914 roku. Dawała ona światło za pomocą gazowych lamp. Została ona odbudowana w 1931 roku i obecnie zasilania jest energią słoneczną.

Latarnia morska na Islandii

Dalej droga prowadzi w kierunku Arkanes i tunelem pod fiordem aż do Reykjaviku, który można zwiedzić dosłownie w parę godzin.