Warto zobaczyć na Islandii (cz. 2)

Czarna plaża w Vík

Na wschód od wulkanu Eyjafjallajökull rozpościerają się czarne plaże w okolicy miejscowości Vík. Dalej znajdziemy lodowce, cudowne fiordy oraz górskie szlaki.

Czarna plaża w Vík

Czarne plaże w Vík

Plaże w Vík są jednymi z najbardziej atrakcyjnych bazaltowych plaż na świecie. Sama okolica jest spokojna i wyludniona. W okolicy zamieszkuje około 300 mieszkańców, dzięki czemu okolica wydaje się dzika i niesamowita. Miasto oraz plaża leżą u podnóży wielkiego lodowca, Mýdalsjökull, który z kolei przykrywa swą zamarzniętą powłoką wulkan Katla.

Plaża Vík - Islandia

Tuż przy morzu znajdują się ogromne i monumentalne klify. Żyją w nich ptaki o nazwie maskonur zwyczajny. Mają tutaj swoje gniazda. Ptaki te można zobaczyć jak szybują nad skałami.

Kopiec Laufskalar

W miejscu kamieni kiedyś stała farma znana jako Laufskalar. Została ona jednak zniszczona w roku 894 przez pierwszą erupcję wulkanu Katla. Dziś każdy podróżny w miejscu farmy ustawia stosik kamieni na szczęście.

Kopiec Laufskalar

Park Narodowy Skaftáfell

Teren parku położony jest na terenach o dużej aktywności wulkanicznej. Ponad 80% powierzchni parku zajmuje lodowiec Vatnajökull. Islandczycy oferują wyprawy na lodowiec. Samemu można udać się na przedpola lodowca (jökulhlaup). Liczne cieki wodne oraz wodospady dodają okolicy uroku.

Jökulhlaup

Jadąc w kierunku miasta Höfn, spotkamy kawałki mostu. Zniszczyła go powódź w roku 1996 roku, która powstała w wyniku erupcji wulkanu Grímsvötn. Ze skręconych wiązek zniszczonego mostu powstał pomnik.

Kawałki mostu

Laguna lodowcowa – Jökulsárlón

Topniejące wody z lodowca Vatnajökull utworzyły jezioro w południowej części Islandii zwane Jökulsárlón. Obecnie znajduje się ono około 1,5 km od brzegu oceanu i zajmuje powierzchnię 18 km2. Topniejące wody notorycznie powiększają i pogłębiają jezioro, które teraz osiąga głębokość około 250 metrów.

Laguna lodowcowa - Jökulsárlón

Ja niewielką opłatą można udać się na rejs po jeziorze przy pomocy amfibii albo motorówek. Laguna lodowcowa pojawiła się w kilku filmach z Hollywood jak np.: A View to a Kill, Die Another Day, Tomb Raider oraz Batman Begins. Udając się na brzeg możemy zobaczyć jak ogromne kawałki lodu wpadają do oceanu. Część z nich zostaje wyrzucona przez fale na brzeg.

Laguna lodowcowa - Jökulsárlón
Foka w oceanie - Islandia

Następnie kierujemy się w stronę Höfn, gdzie za miastem rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki. Jeździ tutaj naprawdę mało samochodów i mamy szansę zobaczyć pływające foki w oceanie lub nawet renifery. Dalej udajemy się w kierunku fiordu Berufjörður.

Berufjörður - Islandia

Wokół fiordu o długości 20 km prowadzi droga nr 1. Jedyną miejscowością nad tym fiordem jest Djúpivogur. Na końcu fiordu znajduje się trasa nr. 939, którą polecam się wybrać. Trasa prowadzi przez góry i skraca czas dojazdu do Egilsstaðir. Podjazdy bywają ciężkie i po deszczu może być tam naprawdę trudno jechać.

Droga do Egilsstaðir

Jadąc tą trasą można spotkać Islandczyków, którzy prują zwykłymi autami bez napędu 4×4. Wjazd na samą górę fiordu sprawia naprawdę dużo radości. Przy złej pogodzie możemy wjechać w chmury i jechać w bardzo gęstej mgle. Mimo wszystko warto spróbować. Islandia spodoba się nawet Ciepłolubnym Nieogarkom ;)