Rejsy morskie

Zatoka Pucka
Gdzieś na Morzu Bałtyckim

Witam Cię Żeglarzu! Skoro tutaj jesteś to znaczy, że wybiła godzina zero i podjąłeś decyzję o morskiej wyprawie. Gratulacje! Jeżeli jest to Twój pierwszy rejs po morzu, zapoznaj się z kilkoma poradami, które umilą wypoczynek na jachcie. Będziesz wiedział co zabrać na łódkę oraz w co się spakować.

Co robimy na takich wyjazdach?

Pływamy! Ogólnie rzecz mówiąc pływamy na jachcie lub w morzu, nurkujemy, wędkujemy itp. Zwiedzamy wszystko co jest w okolicy odwiedzanych portów. Śpiewamy, imprezujemy i dobrze się bawimy. Wyjazdy głównie nastawione są na dobrą zabawę, odwiedzenie wielu ciekawych miejsc oraz zakosztowanie żeglarskiej przygody.

Na morzach ciepłych (Chorwacja, Grecja), sam czas żeglugi jest krótki (po kilka godzin). Odległości pomiędzy wyspami są dość małe. W przypadku rejsów na zimnych morzach jakim jest Bałtyk, zdecydowanie więcej pływamy z racji dużych odległości do pokonania. Czas żeglugi ciągłej może trwać nawet dwa dni (w tym rejs nocny). Żeglujemy wtedy w trybie wachtowym (po 4 godziny).

Ale ja nic nie wiem o żeglowaniu!

Nie martw się! Wszystkiego się dowiesz, nauczysz i poznasz żeglarski slang. Zanim wypłyniemy w morze dowiesz się wszystkiego na temat bezpieczeństwa, poznasz różne urządzenia jakie znajdują się na jachcie.

Jak już znajdziemy się na otwartej wodzie to przejmiesz stery i zobaczysz, że to nie jest trudne!

W co się pakować?

Zanim zaczniemy wybierać rzeczy do zabrania na rejs, warto pomyśleć w co się spakować. Najlepiej nadają się do tego celu wszelakie torby, plecaki oraz worki żeglarskie. Po wypakowaniu rzeczy na jachcie, możemy je spokojnie zwinąć i schować na dno bakisty albo gdzieś pod koją. Złym pomysłem są plecaki ze sztywnym stelażem lub usztywniane walizki na kółkach.

Co zabrać na rejs?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Morza bywają kapryśne, a zwłaszcza Bałtyk. Zdecydowanie lepiej jest zabrać więcej rzeczy niż potem tego żałować. Nawet ciepła wełniana czapka przydaje się na letni rejs po Morzu Bałtyckim a na Chorwacji solidna kurtka przeciwdeszczowa.

Warto pamiętać o zabraniu gotówki (waluta kraju do jakiego płyniemy) lub karty płatnicze. Drobne przydadzą się nam na opłaty portowe, czy skorzystanie z prysznica i toalety w porcie.’

Rzeczy do zabrania

  • dokumenty podróżne: dowód osobisty lub paszport. Sprawdź czy dokumenty są nadal ważne.
  • karta EKUZ – warto zabrać ze sobą kartę wydawaną przez NFZ. Można otrzymać ją bezpłatnie w jednym z oddziałów NFZ lub złożyć wniosek online na stronie obywatel.gov.pl.
  • ubranie przeciwdeszczowe: idealnym wyborem jest morski sztormiak (zwłaszcza w przypadku rejsów po Bałtyku). W miesiącach letnich oraz ciepłych morzach, przydaje się dobra kurtka oraz spodnie (PCV) przeciwdeszczowe
  • kalosze – pracując na jachcie w czasie deszczu przydadzą się kalosze (na białej lub kauczukowej podeszwie). Przydaje się na Bałtyku.
  • obuwie jachtowe: wygodne obuwie na jasnej lub kauczukowej podeszwie, aby nie brudziło pokładu jachtu. Przydadzą się również klapki pod prysznice w portach, oraz buty do pływania np. w Chorwacji
  • bluza, polar, ciepłe ubranie: wieczorami bywa zimno, zwłaszcza jak wieje wiatr. Jedna ciepła bluza lub polar przydają się wieczorami lub wcześnie nad ranem.
  • śpiwór jest wręcz konieczny na rejs po Bałtyku. Warto, aby był ciepły oraz z kapturem. W Chorwacji zazwyczaj jachty wyposażone są w pościel, koce oraz poduszki. Jednak własny „jasiek” również może się przydać
  • polar, softshell, windstopper
  • okulary przeciwsłoneczne
  • krem z filtrem przeciwsłonecznym

Elektronikę warto spakować w wodoszczelne worki lub torby żeglarskie. Jeżeli chodzi o ładowanie telefonów komórkowych to na jachcie jest napięcie 12V. Zwykle telefonom czy akumulatorkom do aparatów wystarcza ładowanie co 1-2 dni, nie ma więc sensu kupować ładowarek 12V specjalnie na rejs.

Osoby, które bardzo często korzystają z telefonu komórkowego, mogą zakupić specjalne powerbanki. Czasem przydaje się też przetwornica napięcia stałego (12V) na zmienne (230V) małej mocy (max 300W) do ładowania urządzeń elektronicznych (np. telefon komórkowy, laptop). Takie urządzenie nie zawsze jest standardem na jachcie, a bez generatora lub podłączenia do sieci energetycznej z brzegu, bywa jedyną alternatywą zapewniającą napięcie zmienne 230V.

W portach zawsze mamy 230V i spokojnie można doładować aparaty, laptopy i telefony komórkowe.

W ciepłe słoneczne dni przydają się również kremy do opalania oraz nakrycia na głowę.

Dojazd do portu

Zazwyczaj każdy dojeżdża na własną rękę do portu skąd ruszamy w morze. W przypadku większej grupy osób jadących z Łodzi, staram się zorganizować wspólny wyjazd. W przypadku Chorwacji opcji jest kilka np. własnym samochodem, wynajętym busem albo autokarem. W inne miejsca staramy się latać samolotami. Wszystko zależy od cen oraz miejsca w jakim znajduje się dany port.