Cała prawda o tuszu HP

Dublin Inkjet Manufacturing Operation

Będąc w DIMO (Dublin Inkjet Manufacturing Operation) – fabryki oryginalnych materiałów eksploatacyjnych HP w Dublinie, miałem okazje przyjrzeć się procesowi tworzenia kartridży do drukarek. Niestety na terenie zakładu nie można było robić zdjęć, więc musiałem się zadowolić tymi jakie przekazano w materiałach prasowych.

Oprócz zakazu robienia zdjęć firma HP posiada wiele patentów a pewne właściwości atramentu, składników oraz procesów produkcyjnych pozostają pod ścisłą tajemnicą handlową. Dzięki temu tusze do drukarek atramentowych HP są trudne do zbadania metodami inżynierii wstecznej. Na świecie istnieje około 100 ludzi, którzy znają te tajemnice jakie kryje w sobie HP.

Dublin Inkjet Manufacturing Operation

Fabryka oraz biurowce mieszczą się w Liffey Park Technology Campus, Barnhall Road. Teren obiektu jest bardzo zielony, a na jego trawnikach biegają króliki. Wycieczkę po fabryce rozpoczynamy od wysłuchania zasad bezpieczeństwa oraz zakazu robienia zdjęć. Aparaty chowamy w bezpiecznym schowku i udajemy się do fabryki.

Fabryka posiada własny system zasilania. Ilość prądu jaką zużywa może być porównana do zużycia w 100 000 mieście – opowiada Val Gabriel. DIMO zajmuje powierzchnię 30 000 metrów kwadratowych, gdzie pracuje około 2000 osób.

Co się dzieje podczas drukowania?

Aby zrozumieć czemu cały proces produkcji jest chroniony ścisłą tajemnicą, należy najpierw poznać co się dzieje w kartridżu w momencie naciśnięcia guzika Drukuj.

Kartridż składa się z 408 maleńkich dysz, których średnica jest wielkości 1/3 przekroju ludzkiego włosa. Porcja atramentu jest podgrzewana do 300 stopni Celsiusza w ciągu 2 mikrosekund. Powoduje to rozszerzanie się pęcherzyków pary i wystrzelenie kropli atramentu z prędkością 50 km/h.

Następnie dysza napełniana jest kolejną porcją atramentu i ponownie wystrzeliwana w kierunku kartki papieru. Operacja ta jest powtarzana 36 000 razy na sekundę. Kartridż wykonuje to z ogromną precyzją mimo, że kropelka atramentu ma do pokonania spory dystans. Można by to porównać do zrzucenia winogrona z 30 piętra i próbę trafienia nim w wiaderko stojące na chodniku.

Z czego składa się atrament?

Atrament do drukarki to nie jest zwykła zabarwiona woda. Poza wodą, która jest bazowym składnikiem tuszu znajdziemy w nim wiele innych związków chemicznych. Tusz do drukarek firmy HP zawiera:

 • pigmenty – substancje barwiące wodę na odpowiedni kolor
 • surfaktanty – substancje powierzchniowo czynne
 • polimery oraz koagulanty
 • humectant – substancja higroskopijna, wchłaniająca wilgoć
 • anti-curl – substancja, która zapobiega zwijaniu się papieru po przejściu przez rolki drukarki
 • anti-kogation – substancja przeciwzbrylająca. Zapobiega zlepianiu się poszczególnych cząstek atramentu.
 • konserwanty – pozwalają zachować stabilność atramentu
 • substancje chelatujące
 • rozpuszczalnik
 • bufor chemiczny, aby substancja posiadała niezmienne pH niezależnie od pH środowiska, w tym przypadku papieru

Dokładne proporcje oraz składniki znane są tylko 100 osobom na świecie. Firma HP pilnie strzeże tajemnic produkcji tuszu do swoich kartridży.

A po co to wszystko?

Przede wszystkim chodzi o zapewnienie jak najlepszej jakości wydruku, która utrzyma się przez wiele lat. Na stronie znajduje się aplikacja, która pozwala symulować starzenie się zdjęć.

 Symulacja wyglądu wydrukowanego zdjęcia po 80 latach.

Symulacja wyglądu wydrukowanego zdjęcia po 80 latach.

Atramenty firmy HP poza doskonałą trwałością, charakteryzują się wysoką jakością odwzorowywanych kolorów w przeciwieństwie do tanich zamienników. Barwy otrzymywane z oryginalnych kartridży są wysokiej jakości.

Jakość kolorów

Specjalne substancje zawarte w tuszu, sprawiają, że nie ulega on mieszaniu pomiędzy innymi kolorami. Dzięki temu krople atramentu nie zlewają się między sobą i dają idealny obraz. Poniżej zdjęcie dwóch kropli atramentu widziane pod mikroskopem.

Rozlewanie się tuszu do drukarki

Wysoka jakość atramentu świadczy o tym, że nie rozlewa się on po papierze tworząc różnego rodzaju smugi. Dobrej jakości tusz pozostaje na swoim miejscu, nie rozlewa się i nie miesza z sąsiadującymi kolorami.

Rozmazywanie się tuszu do drukarki

Podczas zwiedzania DIMO, grono specjalistów firmy HP udzielało nam informacji na temat procesu produkcji, testów jakości oraz prezentowało właściwości tuszu. Osoby, z którymi się spotkałem to:

 • Val Gabriel – WW Current Business Manager for Ink Supplies
 • David Ryan – Product Marketing Director Inkjet & Web Solutions, EMEA
 • Pat Harnett – IPH, Emerging Markets NPI Section Manager
 • Peter Maude – CharisCo Printer Labs
 • Thom Brown – Media Test Expert

Długa i zabawna podróż do DIMO okazała się bardzo ciekawym spotkaniem z gronem fachowców. Od dziś kolorowa drukarka znaczy więcej niż zwykła plujka.