Atomowe bociany w Czarnobylu

Tabliczka Czarnobyl

Czarnobylska Elektrownia Jądrowa kojarzy się nam z miastem Czarnobyl, które znajduje się około 18 km od samego reaktora. Elektrownia wzięła nazwę od największego miasta w jej okolicy, które zawdzięcza roślinie o tej samej nazwie porastającej pola uprawne tamtych okolic w XIX wieku. Przed samą katastrofą w wiosce mieszkało około 15 tyś ludzi. Obecnie możemy spotkać ich około 2000 – 3000. Głównie są to pracownicy różnych agencji, przewodnicy i naukowcy, żołnierze.

Tabliczka Czarnobyl

Nie mieszkają oni tutaj na stałe. Ukraina zezwala na przebywanie na terenie strefy zamkniętej na okres 3 miesięcy w ciągu roku. Średnio co dwa tygodnie wyjeżdża jedna ekipa pracowników i jest zastępowana przez nową. Możemy też spotkać mieszkańców, którzy nie potrafili pogodzić się z przymusową ewakuacją.

Po awarii zostało wysiedlone około 65 wsi oraz inne miejsca (pojedyncze gospodarstwa), gdzie przebywali głównie rolnicy. Część z tych osób, głównie starsi, wróciła w swoje rodzinne strony. Przebywają tam troszkę nielegalnie.

pomnik Trąbiącego Anioła

W centrum miasta możemy obejrzeć pomnik Trąbiącego Anioła jako nawiązanie do Apokalipsy Św. Jana i spadnięcia płonącej gwiazdy na świat. Nawiązuje on do katastrofy elektrowni. Obok pomnika znajduje się alejka z wypisanymi nazwami wszystkich wysiedlonych miejscowości. Na jej początku znajduje się również betonowy pomnik, który jest mapą zaznaczonej strefy z miejscami na znicze, które zostały ułożone tak by pokazywać gdzie znajdowały się wyludniane wsie.

Chernobyl

Na samym końcu alejki znajduje się specjalna skrzynka pocztowa również z nazwami miejscowości. Do odpowiedniej skrzynki ludzie, którzy tutaj wracają, wrzucają koperty z nazwiskami i adresami osób, z którymi utracili kontakt w wyniku przesiedleń. Poczta czarnobylska stara się odszukać te osoby i bez żadnych opłat wysyła list.

Atomowe bociany

W Czarnobylu warto jeszcze spojrzeć na piękne, kolorowe malunki na ścianie. Zobaczymy na nich reaktor oraz osiedlające się bociany. Kolejne obrazy pokazują wybuch reaktora i uciekające, spłoszone ptaki. Bociany mają symbolizować ludzi, którzy musieli wyemigrować ze swoich gniazd, ale mają nadzieją na powrót do swoich rodzinnych stron.

Cerkiew św. Eliasza w Czarnobylu jest obecnie jedynym tego typu obiekt działający na terenie zamkniętej zony. W okolicy znajdziemy również wiele porzuconych drewnianych domostw i gospodarstw, rozpadających się i zarośniętych.

Saint Nicholas Church. Elijah in Chernobyl

Czarnobyl to piękne miasto, w którym możemy przespać się w lokalnym hotelu i zjeść obiad na stołówce.